GIT Consult

5 zaměstnaneckých benefitů budoucnosti

5 zaměstnaneckých benefitů budoucnosti

článek vám zabere: 8 minut čtení

Současný trh práce je nemilosrdný a nic neodpouští. Zaměstnavatelé a jejich HR zástupci hledají nové způsoby, jak kandidáty do svých firem nalákat, získat i udržet. A jedním z těch nejoblíbenějších je rozšiřování portfolia benefitů. Na českém trhu už se můžeme setkat s 4 denní pracovním týdnem, neomezenou dovolenou nebo hrazenými výlety do exotických zemí. Standardem pro mnohé profese se stal home office a flexibilní pracovní doba. Největší stálicí na našem pracovním trhu jsou však stále stravenky, dnes už běžně poskytované i formou platebních karet.

Jaké jsou ale postupující trendy a co nás ještě čeká?

 

1. Flexibilita práce

Tento trend bude i nadále růst a zvyšovat svůj význam. Stále více profesionálů bude toužit po větší flexibilitě, ať už časové, pracovní nebo třeba finanční. Bude se tak rozvíjet celá řada nových benefitů s tím spojených. Zkrácené úvazky pro ty, kdo chtějí pracovat na více projektech, ale mít jistoty zaměstnance, průhlednější odměňování za výkon nebo zmíněné zkracování pracovní doby. Nejde o nic nového, tento požadavek zaměstnanců již na trhu existuje a teď na něj musí firmy reagovat ještě více, než v minulosti.

 

2. Propojování rodinného a pracovního života

Na první pohled protiklad k prvnímu bodu, že? Většina zaměstnanců se skutečně snaží získat více prostoru a času pro svou rodinu a své zájmy. A právě proto by na tento požadavek měly společnosti začít co nejdříve reagovat a zapojit do firemního života celou rodinu i jinak, než jen jednou ročně na polo-formálních večírcích.

Prvním krokem jsou samozřejmě firemní školky. Budou ale následovat další. Větší zapojení partnera vašeho zaměstnance může přinést mnoho dobrého. Bude ochotněji naslouchat, pokud partner musí zůstat kvůli projektu déle v práci, nebo nemůže vyzvednout potomky ze školky. Po firmách už nám pobíhají psi a dětské koutky jsou budoucností firem.  Ti, kdo zajistí, že se součástí firmy bude cítit celá rodina, si své zaměstnance udrží mnohem déle.

 

3. Dobrovolné benefity

Škála nabídky benefitů je v některých firmách opravdu široká. Přesto, pokud se zaměstnanců zeptáte, kolik ze 120 dostupných benefitů využívají, dozvíte se, že 5 základních a 2-3 sezónní (sleva na dovolenou například). A proč nevyužívají všechny? Systémy Cafeterie jsou pro mnoho zaměstnanců příliš složité, vyžadují pravidelné přihlašování do systému, který nebývá uživatelsky přívětivý, vynucuje volbu z extrémního počtu benefitů (následuje rozhodovací paralýza) a provázanost s bodovým systémem, jehož vznik je málokdy zaměstnanci pochopen.

Firmy se postupně budou od těchto systémů odklánět a nabízet více personalizované možnosti, takzvané benefity „na míru“. Budou vznikat přehlednější systémy pro volby benefitů formou mobilních aplikací (neustále na očích, neustále po ruce), které zároveň budou schopny, díky sběru dat, predikovat chování zaměstnanců i jejich potřeby a nabízet tak další benefity. Specializované firmy budou zároveň využívat data z webových prohlížečů, právě k nabídce benefitů.

 

4. Finanční zdraví zaměstnanců

Začneme jednoduchými čísly. Průměrná mzda na začátku roku 2010 činila 22 748 Kč. Na konci roku 2018 to bylo již 31 516 Kč a v roce 2019 se má dle odhadů vyšplhat až na 34-35 tisíc korun. Mzdy, alespoň podle statistik, od poslední krize narostly o více než 72 %! S dalším očekávaným růstem a zároveň blížící se hrozbou další krize, byť možná ne tak hluboké, se mnoho zaměstnanců začíná zajímat o své finanční zdraví a jak si jej udržet.

Zaměstnavatelé by tedy tomuto trendu měli vyjít vstříc. Kromě spořících benefitů a životního pojištění se zaměstnanci budou poohlížet i po benefitech investičních (firemní investiční portfolia, zprostředkování investic nebo právní poradenství v této oblasti). Na pořad se také budou dostávat zaměstnavatelské půjčky, které mohou být pro obě strany velice lákavé.

zdroje: ČSÚ a deník Finance

 

5. Lékařské zajištění

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že se tento problém České republiky netýká, opak je pravdou. Na mnohých menších nebo středních městech již teď zoufale chybí lékařská péče, nemocnice přijímají posily z východních států Evropy a různá média hlásí, že do konce roku 2020 může skončit až 60 % pediatrů. A právě kvůli tomu poroste poptávka po firemních lékařských i zubařských profesionálech. Firmy budou propojovat svá jména s lékaři nebo celými klinikami a investovat do nich, aby zajistili zdraví a pohodlí svých zaměstnanců. Zároveň začnou nabízet benefity spojené s úhradou některých pojišťovnami nehrazených zákroků (například bílé amalgámové zubní výplně).

Se stále rostoucí tendencí civilizačních nemocí se v ojedinělých případech budou vyskytovat i benefity zaměřené na prevenci a léčbu těchto onemocnění.

 

Bonusový benefit: Díky zaměstnavateli pomáhám světu

Tento benefit se nejvíce vztahuje k mladším generacím, u kterých výzkumy naznačují, že se čím dál tím více zajímají o své okolí. Nejen, že chtějí pracovat v ekologických firmách, využívají sdílené jízdy nebo ekologickou dopravu a mnoho dalšího, zároveň ale začíná klíčit požadavek na to, aby světu prospěli i svou prací. Mladí lidé chtějí využít zkušenosti nabyté u zaměstnavatele a pomoci jimi tam, kde je potřeba. Sázení stromů a úklid veřejných prostor je tak teprve začátkem tohoto trendu. Bude vznikat stále více projektů a zaměstnanci budou považovat možnost pomáhat v pracovní době za velký benefit.

 

A co nejbližší budoucnost, tedy rok 2019? Především, se bude ještě více prohlubovat propast mezi tím, co zaměstnanci chtějí a co za benefit skutečně považují a tím, jak pružně budou firmy schopny na tyto požadavky reagovat. Pokud nechcete být jednou z těchto firem, začněte řešit benefity budoucnosti co nejdříve!

Autor: Eliška Císařová

Mohlo by se vám líbit:

Neomezená dovolená

Counter Offer Management

Zajímají vás další naše aktivity? Sledujte naše sociální sítě!

GIT facebook účet       GIT linkedin účet       GIT twitter účet

 

Hledáte zaměstnance? Kontaktujte nás?

www.gitisit.cz

 

Hledáte nové pracovní příležitosti? Podívejte se na naše aktuální pozice?

www.gitisit.cz