GIT Consult

Hledám práci, ale šéf to nesmí vědět!

Hledám práci, ale šéf to nesmí vědět! Jak na to?

 

Současná situace na pracovním trhu přímo vyzývá ke změně zaměstnání. Nabídky vám mohou chodit sami, ale možná žádná z nich není ta pravá. Nebo vás zaujal inzerát, ale nechcete ohrozit své současné pracovní místo? Zde je pár rad, jak utajit hledání nových příležitostí před současným šéfem a kolegy.

 

1. Upozorněte na důvěrnost této informace

Upozorněte na skutečnost, že vaše hledání je prozatím neveřejné, ty, se kterými jednáte.  Ať už je to personální agentura, headhunter nebo interní personalista, požádejte je o diskrétnost a aby vaši žádost předali i dalším účastníkům výběrového řízení. Svět businessu je malý. Váš budoucí nadřízený zná možná toho současného, nebo někoho z týmu. Stává se to často. Proto je důležité být upřímný i v této situaci.

 

2. Aktualizujte LinkedIn postupně a vypněte si upozornění

Velká aktualizace profilu na LinkedInu může přitáhnout nežádoucí pozornost. Je proto vhodné profil aktualizovat postupně, nejprve pracovní pozice, pak projekty, dovednosti a tak dále, v odstupu minimálně několika dní. Navíc upozornění na tyto změny lze vypnout a to v nastavení soukromí vašeho účtu.

 

3. Pozor na reference

Možná po vás bude potenciální zaměstnavatel chtít referenci od bývalých kolegů a manažerů. Pokud bude vyžadovat referenci ze současného zaměstnání, můžete si rozmyslet, zda požádáte nějakého důvěryhodného kolegu, nebo referenci odmítnete poskytnout s uvedením důvodu a náhradním řešením. Můžeme vás ale uklidnit, reference dnes ověřuje jen velmi málo podniků.

 

4. Vypnutí sledování na Jobs.cz

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak najít v dnešní době rychle novou příležitost, je vystavit svůj životopis na portále jobs.cz, kam chodí většina personalistů téměř denně. V nastavení zveřejnění profilu lze zvolit, jaké konkrétní společnosti nebudou mít k vašemu profilu přístup. Můžete tak zamezit nabídkám od konkrétních agentur, ale i zabránit, aby váš profil viděli personalisté z vaší aktuální společnosti.

 

5. Využijte důvěryhodného headhuntera

Najděte si na LinkedInu důvěryhodného recruitera, headhuntera nebo agenturu. Ti jsou schopni kontaktovat konkrétní zaměstnavatele, odprezentovat váš profil a to ve zcela diskrétním režimu. Dokud tak obě strany neprojeví oficiální zájem o spolupráci, nikdo, kromě daného headhuntera, o vašem hledání vědět nemusí.

 

6. Nehledejte práci v pracovní době a pracovními nástroji

Ačkoliv vás vaši kolegové a nadřízení pravděpodobně v práci nijak zvlášť nesledují, při hledání nových příležitostí přímo v zaměstnání hrozí vysoká šance odhalení. Někdo zahlédne povědomou stránku, nebo omylem pošlete email, který patří někomu jinému. Telefonáty od recruiterů jsou také nepříjemné a mnohem pohodlnější je toto vybavovat po práci. Výhodné je nastavit si dobu, kdy budete tyto hovory a emaily vyřizovat, například mezi 17 a 19 hodinou. Alespoň tak zajistíte, že vám nebude hledání ubírat čas, který chcete věnovat jiným činnostem.

 

7. Neměňte své běžné zvyky

Pokud z ničeho nic začnete chodit do práce v obleku, přestanete s kolegy chodit na oběd, telefonovat ze zasedačky, i když běžně korzujete po kanceláři nebo budete z práce odcházet znatelně dříve než obvykle, věřte, že si tohoto chování kolegové všimnou a velice rychle si uvědomí, o jaký jde případ. Proto pokud chcete své hledání udržet v tajnosti, dejte si pozor na detaily.

 

8. Nesnažte se v práci méně

Důvody proč je vaše hledání před kolegy nebo nadřízeným utajené je pravděpodobně proto, že o práci nechcete přijít. Proto byste neměli snižovat svůj pracovní výkon.

 

9. Co když to zjistí

A co když se to nějakým způsobem nakonec „provalí“. Dodržte tato 3 pravidla

Nepředstírejte, že nechápete, o co jde, ani si nevymýšlejte zástěrky. Postavte se k problému čelem, přiznejte pravdu.

Dopředu si připravte argumenty, proč jste začali s hledáním. Nevyhovuje vám projekt na kterém pracujete, zaujala vás konkrétní nabídka, nejste spokojení se současnou mzdou. Uveďte vše na pravou míru. Vám to možná v odchodu již nezabrání, ale jiným vašim kolegům to může pomoci.

Připravte se na protinabídku. Je možné, že vás nadřízený začne přemlouvat, abyste v zaměstnání zůstal/a. Počítejte s tím dopředu a rozmyslete se, za jakých podmínek byste byli ochotni zůstat.

 

Zajímají vás další naše aktivity? Sledujte naše sociální sítě!

GIT facebook účet       GIT linkedin účet       GIT twitter účet

 

Hledáte nové pracovní příležitosti? Podívejte se na naše aktuální pozice?

www.gitisit.cz