Inovační chaos – Část 2: Agile, Kanban a ti druzí
Agile, Kanban a ti druzí
Jak se vyznat v inovačním chaosu, část 2
V minulém díle jsme se pobavili o změnách, kterými v této době prochází organizace, aby obstály před konkurencí v době rychlých změn. Tento vývoj se ve všech oblastech poznání i života zrychluje natolik, že je otázkou, zda takové tempo může lidská biologie ještě zvládat. Lidé mají omezenou kapacitu přijímat změnu a někdy se jí bojí, proto se učí být agilní (přizpůsobiví, osobnostně pružní).
Vývoj ve všech oblastech poznání i života zrychluje natolik, že je otázkou, zda takové tempo může lidská biologie ještě zvládat.
Agile (anglické slovo pro agilitu) jako přístup k věci vznikl v oblasti softwarového vývoje, ale rozšířil se do všech myslitelných oblastí. Dnes máme agilní personální agentury, banky a agilně můžete pojmout i vybavování bytu. Základní kameny agilu tvoří například větší spolupráce se zákazníkem, postupné doručování menších částí zakázky a průběžné zapracovávání změn.
Hodnota se tedy zákazníkovi dodává postupně, ale díky tomu se produkt může v průběhu vývoje upravovat, aby se přizpůsobil rychle se měnícím podmínkám trhu. Rozbíjejí se jednooborové týmy (testeři sedí v jedné budově, vývojáři v jiné), aby spolu lidé více komunikovali na přímo. Týmy jsou tzv. cross-functional (mezioborové) a měly by být schopny end-to-end doručovat produkt v cyklech, po kterých následuje intenzivní zpětná vazba.
Protože je agile tak nakloněný změně, na jeho základě vzniklo mnoho směrů, metod a frameworků (soubory procesů, které vytvoří rámec, systém, ve kterém se může dít změna). Nejznámější z nich je Scrum.
Scrum si bere z agilu vše popsané výš a zavádí nové role – Product Ownera a Scrum Mastera. Product Owner se snaží maximalizovat hodnotu, kterou tým (tvořený skupinou do 11 lidí) vytváří a spravuje seznam zadání a úkolů, která se teprve mají udělat, tzv. backlog. Z tohoto seznamu pak přiděluje práci týmu pro nadcházející vývojový cyklus. Cyklům se říká sprinty a jsou velmi krátké – obvykle týden až měsíc. Scrum Master je vlastně facilitátor nebo kouč, který odstraňuje problémy, pomáhá týmu dosahovat výsledků, a chrání tým před nepříznivými vnějšími vlivy.
Agile se učí od dvou starších bratrů. Jsou jimi Lean a Kanban. Lean neboli štíhlá výroba, začala vznikat už za časů průmyslové revoluce, ovšem svou současnou podobu získala zejména v 50. a 60. letech díky společnosti Toyota. Jde o koncept, který se původně snažil minimalizovat náklady, zásoby, čas i pracovní sílu ve výrobě, ale v dnešní době se široce uplatňuje například při řízení startupů.
Lean startup jako metodologie si navíc osvojil zálibu v učení a experimentování, tvorbě prototypů a obchodních hypotéz. Uč se, postav prototyp, změř to. A pak to zopakuj na základě dat, která získáš. To je způsob, jakým chce lean startup poskytnout prostor pro chyby, u začínajících firem běžné, a zároveň minimalizovat jejich dopad.
Lean startup také přinesl světu termín MVP (Minimal Viable Product) – jde o minimální použitelnou verzi výrobku, vlastně fázi hned za funkčním prototypem. Výrobek nebo software už je natolik stabilní a ucelený, že může přinášet zákazníkovi hodnotu, i když se bude ještě dále vyvíjet a rozšiřovat. Pozor, MVP k autu není auto bez střechy a kola, ale třeba skateboard 😊.
Uč se, postav prototyp, změř to. A pak to zopakuj na základě dat, která získáš.
Kanban vznikl také z principů leanu. Cílem kanbanu je minimalizovat prostoje a situace, kdy se někde práce hromadí a jinde ‚běží‘ člověk či stroj naprázdno. Každý by měl svůj úkol dostat JIT (just-in-time) – právě v čas.
K tomu používá kanban vizualizaci – v moderním podání jde vlastně jen o tabuli s lístečky a způsob jejího používání. Kanban Board (tabule) může vypadat různě, může být fyzická i virtuální, ale v zásadě se lístečky přesouvají ze sloupce ‚udělat‘ přes sloupec ‚v procesu‘ do sloupce ‚hotovo.‘ Aby se minimalizovat čas průchodu – doba, kterou lísteček stráví na tabuli – stanoví si team limit položek, které mohou být ve fázi ‚v procesu,‘ tzv. WIP (Work in Progress).
Agilní frameworky a jejich příbuzní zaplavili svět businessu neobvyklými termíny. Lidé se nesdružují v odděleních ale soběstačných tribech, místo schůzek se pořádají stand-upy a na návštěvu do továrny může přijet kanban sensei. Tento slovníček je často nepřehledný – pojmů je hodně a stejně tak směrů.
V praxi se ale řadoví zaměstnanci mohou za pochodu seznámit jen s těmi termíny, které zapadají do frameworku nebo metodologie, která se vybrala pro agilní transformaci. Jiná situace je u nových rolí, jako Product Owner, na které existují přípravy a školení. Dost často se také zvolený směr agilu neimplementuje v čisté formě, ale vznikne unikátní mix, zejména v korporátech, kde se musí vzít v potaz letitá struktura velké firmy.
Zrychlení doby, inovace a agilita jdou ruku v ruce s rozvojem technologií, které budou mít pravděpodobně za následek podstatné změny pracovního trhu.
autorka: Kristina Nohavicová
Zajímají vás další naše aktivity? Sledujte naše sociální sítě!
Hledáte zaměstnance? Kontaktujte nás?
Hledáte nové pracovní příležitosti? Podívejte se na naše aktuální pozice?