GIT Consult

Inovační chaos – Část 5: Budoucnost práce ve věku robotů

 

Budoucnost práce ve věku robotů

Jak se vyznat v inovačním chaosu, část 5

 

Přestože je internet zaplaven články o práci ve věku automatizace, ráda bych i já jednu část seriálu věnovala osobní úvaze na toto téma. Možná to bude pohled z trochu jiné strany a vítané osvěžení po dvou velmi technických dílech ( o umělé inteligenci  a automatizaci).

Podle aktuálních studií zaniknou desítky profesí. Pozorovatel současného dění ale nemá pocit, že by práce ubývalo. Je rekordně nízká nezaměstnanost a vzniká mnoho nových povolání. Lidé sice nejsou, v technických profesích i jinde (kde jsou potřeba pro růst firem), tento stav ale tlačí firmy k ještě většímu zavádění automatizace a robotizace a ta se do budoucna nemusí projevit pro zaměstnance pozitivně – v konečném důsledku možná povede k úbytku pracovních míst.

 

Éra automatizace může člověka osvobodit a umožnit mu věnovat se jen vysoce hodnotným činnostem a svému dobrému bydlu

 

Samozřejmě, panuje názor, že vzniká více práce, než zaniká. Éra automatizace může člověka osvobodit a umožnit mu věnovat se jen vysoce hodnotným činnostem a svému dobrému bydlu.

Kreativita, jako lidsky jedinečná schopnost, se zdá být tou pomyslnou pevností před úplnou převahou strojů. Stroje sice píší běžně novinové články a umí skládat hudbu i malovat obrazy, nicméně budoucnost může být právě ve využití technologií člověkem, ve vynalézání nového a designovém myšlení. Tato forma kreativní spolupráce člověk-stroj zřejmě ovlivní podobu řady profesí – od inženýrů a architektů, přes grafiky a marketéry, analytiky až k majitelům společností. 

 

Je možné, že v budoucnosti budeme chodit místo kanceláře do inovační laboratoře. Společnost ovšem umí překvapit. Od stolu si můžeme plánovat budoucnost, jak chceme, ale lidský faktor dokáže kartami pořádně zamíchat. Například samoobslužné pokladny se neujímají zdaleka tak rychle, jak se předpokládalo, a zánik tištěných knih ve prospěch elektronických není současnou realitou.

Dokáži si představit stav, kdy kvůli nostalgii spotřebitelů budou v budoucnu stále žádané lidmi poskytované služby a výrobky s nálepkou „vyrobeno člověkem.“ Tímto způsobem přežívají už nyní na okraji zájmu i starší technologie a anachronismy – někdo si ještě dnes nechává vyvolat fotografie z analogového fotoaparátu a ručně si šije středověké oblečení.

 

Dokáži si představit stav, kdy kvůli nostalgii spotřebitelů budou v budoucnu žádané lidmi poskytované služby a výrobky s nálepkou „vyrobeno člověkem“

 

 

Pokud se automatizace masově rozšíří, společnost se také bude muset zamyslet nad definicí produktivity a pracovní vytíženosti. Zkusili jste někdy pracovat 100 % času jen na náročných unikátních úkolech? I pokud se dostavuje tzv. flow a činnost člověka baví, je třeba započítat faktor únavy a kreativního vyčerpání.

Aby bylo možné stále generovat nové nápady, je podle mne žádoucí i prokrastinace a myšlenkově méně náročná práce, během které nápady uzrávají. Už nyní vidíme, jak v mnohých vývojářských firmách vznikají zábavné a odpočinkové zóny, což je jeden ze způsobů, jak se vyrovnat s tímto problémem.

 

Skutečně si ale myslíme, že práce architektů, designerů, programátorů a stratégů jsou pro každého?

 

Skutečně si ale myslíme, že práce architektů, designerů, programátorů a stratégů jsou pro každého? Požadavky na pracovní sílu se mohou tak pozměnit a vyžadovat natolik jiné znalosti a schopnosti, že už se někteří lidé nedokáží přizpůsobit, anebo to budou mít podstatně těžší. Vlastně, jak se bude laťka postupně zvyšovat, problém s přizpůsobením může mít stále větší část lidí.

Pokud by došlo k masovému propouštění v důsledku automatizace, ještě nemáme příliš mnoho studií, zda například rekvalifikovat bývalé dělníky na programátory je všeobecně aplikovatelná cesta. Ani někteří IT specialisté už nemusí být klidní – jednoduchou IT a síťovou podporu se prý také podařilo automatizovat a stroje se dříve nebo později naučí programovat a udržovat samy.

 

Zde vzniká prostor pro asistenci na poli pracovního uplatnění, jako je kariérní poradenství a výuka dospělých. Vstoupili jsme do éry celoživotního vzdělávání a rekvalifikací. Klesá význam dlouhé praxe ve specifické oblasti. Zároveň vzniká propast mezi dovednostmi, které se lidé předchozích generací naučili ve škole, a těmi, které budou skutečně potřebovat v nadcházejících letech.

 

Shrnuto a podtrženo, robotizace je příležitost, nyní záleží, jak se jí chopíme. Automat je dobrý sluha a špatný pán. Příště se pobavíme o dalším trendu na trhu práce, kterým je on demand economy.   

autorka: Kristina Nohavicová

 

 

Zajímají vás další naše aktivity? Sledujte naše sociální sítě!

GIT facebook účet       GIT linkedin účet       GIT twitter účet

 

Hledáte zaměstnance? Kontaktujte nás?

www.gitisit.cz

 

Hledáte nové pracovní příležitosti? Podívejte se na naše aktuální pozice?

www.gitisit.cz