GIT Consult

Inovační chaos – Část 6: Práce on demand economy

Práce v on demand economy

Jak se vyznat v inovačním chaosu, část 6

 

Dnes si lidé přivydělávají pronájmem bytu nebo auta a existují také online tržiště, které nabízejí širokou škálu vzdálených pracovníků na krátkodobé projekty a jednorázové úkoly. Pro někoho je to pouze přilepšení, jiní zcela opustili koncept klasického zaměstnání a vydělávají si na živobytí pouze pomocí těchto platforem.

 

Tyto formy služeb jsou souhrnně označovány jako ‚on demand economy‘ (ekonomika založená na poptávce), protože dotyčný pracuje jen, pokud o něj někdo projeví zájem. Někdy hovoříme také o ‚gig economy‘ – slovo ‚gig‘ je označení pro ‚štaci‘ jako krátkou zastávku, např. hudebníků. Trend je oblíbený zejména v Americe a Velké Británii, ale online prostorem se šíří do celého světa.

 

Vypadá to, že přichází doba mnohem větší pracovní flexibility a lidé jednoduše budou mít více na vybranou.

 

Celosvětově známé webové aplikace pro poptávkovou práci jsou například Mechanical Turk od Amazonu, Wonolo nebo ClickWorker. V Čechách je nejznámější patrně JáUdělám. Zařadit se sem dají také Uber a AirBnB a podobně fungující služby např. na rozvozy jídla, hlídání psů a dětí a také tržiště online kurzů jako Udemy.

I když nelze očekávat, že v dohledné době gig economy nahradí klasické zaměstnání, vypadá to, že přichází doba mnohem větší pracovní flexibility a lidé jednoduše budou mít více na vybranou. Společenská struktura sice práci 9–5 spíše podporuje, ale její zastoupení může klesat, jak bude vznikat prostor pro částečné úvazky, kontrakting a e-lancery. 

 

 

Pro firmy je tento trend výhodný. Činnosti lze mnohem snáze outsourcovat a díky internetu mohou efektivně najít člověka s přesnou kombinací dovedností ve chvíli, kdy jej potřebují. Zároveň neplatí za čas, kdy jej nepotřebují.

Práce se stále více přesouvá do online prostoru a prostor fyzický už není takovou překážkou. Stává se snazším najmout posilu z druhého konce světa. Spolupráce virtuálních týmů je sice pro mnohé společnosti výzvou, ale k dispozici už jsou nástroje a techniky, které umožňují tyto týmy efektivně řídit a hlídat produktivitu.

 

V on demand economy jsou obvykle lidé placeni za dokončené úkoly. Tyto úkoly jsou často až mikroskopické – v řádu minut a hodin. Je proto velmi důležité, aby byla zakázka dobře definovaná (firma ví, za co platí) a zároveň nastavení odměny podporovalo správné chování. Podobně je tomu ale například i při motivování obchodníků – asi si dokážeme představit, co by se stalo, pokud by byl jediným posuzovaným parametrem úspěchu počet obchodních hovorů.

 

‚Co děláš?‘ ‚Pronajímám byt, občas překládám, rozvážím jídlo, hlídám psy a testuju jednu aplikaci.‘

 

Přichází doba, kdy profesi nebude tak snadné definovat. Už dnes má velká část účastníků gig economy více než jednu práci a pracuje pro více firem současně. Rozhovor s nimi může vypadat třeba takto: ‚Co děláš?‘ ‚Pronajímám byt, občas překládám, rozvážím jídlo, hlídám psy a testuju jednu aplikaci.‘

Lidé si volí tento způsob obživy, protože hledají větší volnost (pracuj kdykoli odkudkoli) anebo nemají jinou možnost (např. obyvatelé oblastí, kde chybí klasická práce). Je to také způsob, jakým jsou zvyklí fungovat konzultanti a živnostníci, kteří v online platformách vidí nástroj pro snadnější získání zakázek.

Zároveň ale mají tito ‚digitální nádeníci‘ nižší sociální ochranu – často si neplatí nepovinné odvody na nemocenskou a starobní důchod a také jim vznikají dodatečné náklady (např. s údržbou automobilu). Světová legislativa není na trend připravená také v dalších ohledech, například systém skrytě umožňuje práci pod hranicí minimální mzdy, což je téma hodně diskutované v USA. 

 

 

Zajímají vás další naše aktivity? Sledujte naše sociální sítě!

GIT facebook účet       GIT linkedin účet       GIT twitter účet

 

Hledáte zaměstnance? Kontaktujte nás.

www.gitisit.cz

 

Hledáte nové pracovní příležitosti? Podívejte se na naše aktuální pozice.

www.gitisit.cz