GIT Consult

Jak poznat kdy změnit zaměstnání?

Kdy je čas na změnu práce?

 

Tématu, kdy a proč změnit zaměstnání, se v poslední době věnuje hodně pozornosti. Důvodem je samozřejmě situace na pracovním trhu, která bez diskuse nahrává všem uchazečům o zaměstnání. Ti mohou mít na svého zaměstnavatele mnohem vyšší nároky, než kdykoliv dříve.

V podstatě každý, a zvláště pak IT odborníci, dnes dostává několik (nebo i desítky) pracovních nabídek denně. Proto většina z těchto profesionálů již neřeší, zda chtějí nebo musí opustit současného zaměstnavatele, ale jestli je nová příležitost zajímavější, lepší nebo výhodnější, než ta současná.

Sestavili jsme proto krátký seznam několika otázek, které je vhodné si položit, pokud vás nějaká pracovní nabídka zaujala.

  • Co přesně mě na nabídce láká a proč?
  • Pomůže mi tato pozice v rámci mé kariéry dlouhodobě?
  • Co mohu novému zaměstnavateli nabídnout?
  • Bude pozice něčím dlouhodobě přínosná dané společnosti? Má nějakou perspektivu?
  • Co mě baví v současném zaměstnání? Proč bych odejít nechtěl/a?

Uchazeči o práci v této situaci často zvažují změnu spíše z „materiálních“ důvodů, jako je vyšší mzda, lepší dostupnost pobočky z domova, zajímavější benefitový systém, práce s konkrétní technologií atp., což jsou samozřejmě relevantní důvody. Méně již ale přemýšlí o tom, proč je pozice ve firmě obsazována, jaký pracovní vývoj je od uchazeče očekáván, jak pozice zapadá do organizační struktury firmy nebo jací jsou budoucí kolegové, zda zvolený projekt má budoucnost i na trhu a jakou budoucnost má zvažovaná společnost.

Největší chybou je, že v rámci budoucí profese nebo pracovní pozice uchazeči nezvažují ty věci, kterým přikládají velký význam u současného zaměstnavatele. Například se málokdo zajímá o způsob vedení daného týmu a manažera, přestože v žebříčcích důvodů k odchodu ze zaměstnání je přímý nadřízený na vrcholu.

 

Test – Kdy změnit kariéru?

Způsobů, jak otestovat, zda je pro vás změna zaměstnání správná volba, je několik. Na internetu se dá nalézt mnoho různých testů, většinou ale ne příliš kvalitních. Především proto, že se zaměřují na oblasti, které pro každého nemusí být při rozhodování podstatné a také na poměrně extrémní případy.

Z našeho pohledu je tabulka kladů a záporů tím nejsnadnějším a zároveň nejužitečnějším testem. Je dobré na ní pracovat více večerů, v průběhu například 14 dnů, poté nechat alespoň týden informace uležet a pak tabulku doplnit a vyhodnotit. Budete tak mít jistotu, že nebudete pracovat pouze s aktuálními pocity, ale do přehledu zahrnete spíše vaše dlouhodobé názory. Chcete-li tabulku opravdu vyšperkovat, je možné rozdělit kritéria ještě z hlediska dlouhodobého a krátkodobého vlivu.

Vhodné je také probrat svou současnou situaci s rodinou a přáteli. Mohou vám položit otázky, které vás ještě nenapadly, nebo se na situaci podívat z jiného úhlu.

Zajímavou metodou, jsou také tzv. „Otázky po zázraku“. Jednoduše si nejprve odpovíte na otázku „Jaké by bylo moje vysněné zaměstnání a podle čeho bych ho poznal/a?“. Po zpracování odpovědi porovnejte svoje současné zaměstnání s tímto „vysněným“. Pokud tato pozice neodpovídá a nemůže vás ani k této vysněné práci přiblížit, je čas na změnu!

 

Zajímají vás další naše aktivity? Sledujte naše sociální sítě!

GIT facebook účet       GIT linkedin účet       GIT twitter účet

 

Hledáte nové pracovní příležitosti? Podívejte se na naše aktuální pozice?

www.gitisit.cz