GIT Consult

Jak získat práci vývojáře v Silicon Valley (1)

Jak získat práci vývojáře v Silicon Valley

Část 1.

Je vaším snem dostat se na pohovor do jedné z nejzvučnějších společností dneška? Chcete být u zrodu příštího miliardového startupu? Plánujete sbalit si ruksak a vyrazit do křemíkového údolí nebo Mountain View za štěstím?  

Právě vám je určen náš dvoudílná článek. V prvním díle se podíváme na platy v San Francisco Bay Area, zamyslíme se nad tím, jaké programovací jazyky frčí v Silicon Valley a proklepneme si firemní kulturu těch nejzvučnějších společností. Druhý díl se věnuje náborovému procesu – jak se dostat na interview do Googlu nebo Microsoftu a jak proces probíhá.

 

Platy v Silicon Valley

Lidé chtějí pracovat v Silicon Valley a Mountain View, v jedné z velkých firem, hlavně kvůli reputaci těchto firem a výši platu. U pozice Software Engineer se platy mohou vyšplhat hodně vysoko, až na 600 000$ za rok, se všemi bonusy. To pochopitelně junior nedostane, realističtější je příjem okolo 150  000 – 200 000$. I stážista si slušně vydělá, podle Glassdoor okolo 80 000$ ročně. 

Tato částka zahrnuje plat, bonusy a především také podíl v akciích dané společnosti. Právě akcie tvoří podstatnou část příjmu, zejména pokud se firmě daří a nabývají na hodnotě. Peníze v Amazonu, Googlu a například Microsoftu jsou po odečtení různé úrovně daní  (Mountain View vs. Silicon Valley) srovnatelné.

Počítejte pochopitelně s vysokými životními náklady. Podle Silicon Valley Indexu se průměrná cena domu vyšplhala v roce 2019 na 1,2 milionu $ a obvyklý nájem je přes 2000 $ . I proto hodně lidí bydlení sdílí nebo byvakují v obytných autech. Možná tedy zvažte, zda si nejdříve nenajmout levnější byt v okolních městech jako je Palo Alto, Fremont, Hayward, Union City, Cupertino, nebo Los Gatos. Hodně společností nabízí také dočasné bydlení pro své zaměstnance. Přehled užitečných informací najdete v článku Kde skutečně žijí zaměstnanci ze Silicon Valley.

 

Programovací jazyky v Silicon Valley

Každá z velkých společností využívá více programovacích jazyků, z nichž mnohé jsou ty obvyklé jako JS, PHP, C# a Java. Tyto technologie se pochopitelně v čase mění.  Provedla jsem malý průzkum několika nejznámějších firem:

Google: Java Script, C++, Python, Java, Golang … ( zdroj )

Microsoft: C#, C++, Java Script, TypeScript, R, VB.Net … ( zdroj )

Facebook: Java Script, C++, Java, Python, Hack, PHP, Erlang, D, Xhp, Haskell … ( zdroj )

Apple: Swift, Objective-C, Scala, Python … ( zdroj )

Jak vidíte, setkáte se s celým spektrem starších i novějších jazyků. Pokud máte v hledáčku konkrétní firmu a vyvíjíte weby, mohlo by ještě zajímat, v čem jsou napsány nejpopulárnější webové stránky.

Firmy Big 4 mají pochopitelně hodně široké portfolio projektů. Ať umíte kterýkoli jazyk, je dost možné, že pro vás budou mít práci. Pokud vhodnou pozici ještě nemají a opravdu je zaujmete, dost možná ji pro vás vytvoří – jde jim totiž spíše o lov nejlepších talentovaných mozků než obsazení konkrétní role.  V poslední době přijímají také vývojáře z méně prestižních univerzit a bez formálního vzdělání – zajímají je hlavně demonstrované schopnosti.   

 

Firemní kultura

Nevíte, kterou firmu si vybrat a kde byste zapadli do firemní kultury? Je tráva zelenější v Microsoftu nebo Googlu? I když rozdíly mezi jednotlivými společnostmi nejsou z hlediska kultury veliké, existují a je na každém, co mu vyhovuje více.

Glassdoor pravidelně vydává přehled nejlepších firem, kde pracovat, založených na hodnocení zaměstnanců. Můžete si tak porovnat pro a proti práce pro konkrétní firmu. Také Linkedin dělá každoročně průzkum společností, které nejvíce přitahují uchazeče. V první trojce se umístil Alphabet, Facebook a Amazon.  

Technologičtí giganti vás rádi nechají nahlédnout ‚do kuchyně‘ pomocí (pochopitelně pečlivě moderovaných) kanálů o každodenním životě – koukněte na  Facebook Life, Working at Microsoft, Life at Google nebo Inside Amazon, abyste si udělali lepší představu o kultuře i výběrovém procesu.

 

Základní hodnoty technologických gigantů

V dnešní době jsou velmi oblíbené tzv. Leadership Principles  nebo Core Values – principy řízení, které si jednotlivé společnosti pečlivě definovaly a nyní se jimi řídí. Možná si říkáte, že jde o korporátní žvanění, ale pokud chcete uspět, měli byste pochopit hodnoty vysněné firmy a potom prokázat na pohovoru, že je chápete a ve svém životě se jimi řídíte.

 Přikládám příklady klíčových hodnot několika z nich v originálním znění. Principy Amazonu a Deset věcí, kterým Google věří jsou delší, proto je najdete v přiložených odkazech.  Pokud zde vaši vysněnou firmu nenajdete, koukněte na playlist Leadership Principles 130 známých společností.

Microsoft: Create Clarity; Generate Energy; Deliver Success

Facebook: Be Bold; Focus on Impact; Move Fast; Be Open; Build Social Value.

Apple: Great Products; Colaboration; Simple, Not Complex; Say No; Excellence; Ecosystem; Accept Mistakes

V praxi všichni technologičtí giganti společně hledají u kandidátů dvě věci – vůdcovství a vliv. A to i u řadových pozic. Schopnost strhnout okolí a vést týmy a spolupracovat je pro ně zkrátka klíčová a budou ji zkoumat během behaviorální části pohovorů.

Tak co, připraveni podniknout ten velký krok a ucházet se o práci u Applu nebo Googlu? Ještě to chvilinku vydržte a přečtěte si můj článek Jak získat práci vývojáře v Silicon Valley 2. Dozvíte se, jak se ucházet o práci u FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google) a připravit se na pohovor, technický i obecný.

 

Hledáte nové pracovní příležitosti? Podívejte se na naše aktuální pozice.

www.gitisit.cz