GIT Consult

Kde se naučit programovat, zdarma?

Kde se naučit programovat, zdarma?

 

Vítejte v průvodci chudého studenta světem online kurzů programování (a kódování). Text byl napsán na základě vlastní zkušenosti autorky.  I když je většina uvedených kurzů dostupná zdarma, je dobré si předem uvědomit, že vždy budete investovat svůj čas. A proto může být někdy lepší si za kvalitní kurz připlatit. Příkladem je neomezený přístup ke kurzům nebo online podpora ze strany lektorů.

 

Naučit se programovat je na webu překvapivě jednoduché a výukové materiály jsou uživatelsky přívětivé. Google, Microsoft i další mezinárodní společnosti si uvědomují, že je programátorů na trhu nedostatek, a tak sponzorují řadu vzdělávacích aktivit. Zásadní podmínkou je však znalost anglického jazyka, většina dostupných kurzů totiž v češtině neexistuje.

Pokud jste se ještě nerozhodli, s jakým jazykem začít, doporučuji náš článek Chci začít programovat. Některé z níže uvedených kurzů také nabízejí úvody, vhodné i pro úplné začátečníky, které vám objasní obecné principy a usnadní volbu prvního jazyka.

I když jsou online kurzy často interaktivní, počítejte s tím, že programovat vás naučí až praxe a procvičování vám zabere poměrně dost volného času. Aplikujte získané vědomosti, vyvíjejte vlastní projekty a buďte trpěliví. Potřebujete-li pomoci, existují aktivní české komunity, které poskytují podporu v začátcích a také potřebné kontakty.

  

Online kurzy programování zaměřené přímo na IT

Různé výukové platformy, které se na programování specializují nebo mají IT sekci, bývají k dispozici zdarma nebo nabízí nějaký způsob, jak se ke kurzům dostat bez placení. Obvykle za cenu jistých omezení. Nebývají například dostupné všechny kurzy, člověk může shlédnout jen omezené množství lekcí za týden a není k dispozici žádná online podpora.

Sololearn je aplikace pro mobilní telefony (jak Android tak iOS). Interaktivní a zábavnou formou nabízí výuku většiny nejznámějších programovacích jazyků jako PHP, C++, Python, C#, Javu nebo SQL. Můžete ji mít všude s sebou (dá se stáhnout i off-line balíček) a přímo v aplikaci si procvičovat, co už umíte (code playground). S ostatními uživateli se dá diskutovat a vyzývat je na souboje v porozumění úryvkům kódu.  Sololearn ale nejde moc do hloubky a některé kurzy nejsou tak srozumitelné, jako jiné. Osvědčil se na procvičování a ráno do metra. Nabízí příležitost rychle si osahat nový jazyk.

Codecademy nabízí bezplatnou výuku např. Ruby, jQuery nebo SQL. Dokonce vás naučí používat příkazovou řádku. Výuka probíhá interaktivně, v přizpůsobeném okně prohlížeče. Učíte se pomocí praktických cvičení, doplňujete kusy kódu a pozorujete výstupy. Nenajdete zde ale učebnici v klasickém slova smyslu, je to spíše hra.

Udacity – Google na Udacity vypsal minulý rok Scholarship pro začínající programátory v Javě (Android Development for Beginners), díky kterému bylo možné zdarma absolvovat kurz běžně dostupný v placené verzi. Tenhle kurz je plný interaktivních videí, nástrojů i praktických projektů. Velice doporučuji! Udacity jsou vizionáři. Mají školení o vývoji samořídících aut, umělé inteligence nebo o Data Science. Některé kurzy jsou zdarma, za studium pro získání diplomu se ale platí. 

Data Camp – Pokud se chcete naučit programovat kvůli práci s daty a zajímá vás R a Python, najdete na Data Campu přímo studnici informací. Kromě zmiňovaných jazyků nabízí i SQL a celou baterii kurzů pro začínající datové vědce a analytiky. Učit se můžete na zařízení všech velikostí a výuka je hodně interaktivní. Když  vás při učení SQL Data Camp přeci jen omrzí, můžete si získané znalosti ověřit v SQL Zoo nebo SQL Murder Mystery.

 

Výukové platformy nabízející mimo jiné i IT témata

Prohloubení vašich IT dovedností nabízí i velcí hráči na trhu online vzdělávání, jako například Coursera.

EdX je výborný, pokud vám nevadí, že nedostanete certifikát o absolvování. Ten je totiž zpoplatněný. A platí se také za některé studijní programy, ale stále je řada seminářů volně k dispozici. Najdete zde obecnější témata, jako Data Science nebo Software Development Fundamentals.

Na OpenClassrooms najdete hlavně informace o vývoji webů.  Konkrétně HTML, CSS a JavaScript. Kurzy obsahují přehledný psaný text, rozdělený do kapitol. Na konci jednotlivých sekcí děláte praktická cvičení, která anonymně hodnotí vaši spolužáci. V bezplatné verzi jste omezeni počtem cvičení za týden.

Pokud náhodou máte placený účet na Linkedinu, určitě vyzkoušejte Linkedin Learning (bývalá Lynda.com). Budete mít neomezený přístup do všech video kurzů, i těch z oblasti IT. Mnohými doporučovaný je například kurz základů programování se Simonem Allardicem.  

A samozřejmě nesmíme zapomenout na Youtube. Možná by vás to nenapadlo, ale najdete zde tisíce videí s tématikou IT.  Jen namátkou zmíním například kanál freeCodeCamp.org, nonprofit komunity lidí – studentů jako vy. Na Youtube jsou samozřejmě i influenceři – vývojáři, kteří vám ukáží, jak vypadá jejich typický den, nebo dají tipy do začátku kariéry.

 

Offline vzdělávání v programování

Už vás unavilo sedět za počítačem? Vyzkoušejte knihovny! Jsou tam ale spíše starší publikace. Poskytnou vám dobrý základ, ale možná budete muset aktualizovat vědomosti ještě před tím, než je budete moci plně využít. Je lepší volit ty obecné, které vás naučí především principy programování – o úvodu do programování nebo případně OOP (objektově orientované programování).

Pro trochu té sociální podpory vyrazte na nějaký komunitní sraz – NaPyvo (Python), Péhápkaři (PHP), nebo Frontendisti (vývoj webů) vás jistě rádi poznají.  Ženy a dívky se za symbolický peníz mnohému přiučí na kurzech nebo PyLadies nebo Czechitas. Je o ně ale velký zájem a bývá obtížné se tam dostat.

 

Nebylo možné do článku zahrnout všechny existující zdroje studijních materiálů. Uvedené stránky by ale měly stačit pro slušný start a poskytnou příležitost procvičit si základní dovednosti.

A co vy? Vyzkoušeli jste některý z uvedených kurzů? Podělte se s námi o své zkušenosti.

 

Autorka: Kristina Nohavicová

 

 

Pracujete v HR oddělení, jste náborář, headhunter, talent sourcer, recruiter, researcher nebo se jinak zajímáte o nábor IT specialistů? Chcete porozumět náročným termínům a návaznostem mezi jednotlivými technologiemi? Přijďte na naše školení!