GIT Consult

Programovací jazyky budoucnosti (březen 2020)

Programovací jazyky budoucnosti

(březen 2020)

Moderní programovací jazyky a jazyky budoucnosti vás lákají? Začínáte s programováním a kladete si otázku, zda se opravdu učit tu flotilu starých jazyků, když je možná nahradí nějaký nový a elegantní nástupce?

Jaké budou programovací jazyky budoucnosti vám s jistotou nemůže říci nikdo, ale pokusím se vám dát tipy na slibné kandidáty. Vyhneme se vyloženě divokým odhadům. Každý rok vzniká spoustu jazyků, o kterých si někdo myslí, že budou příští Javou nebo Pythonem. My budeme vybírat z jazyků rozšířenějších, už prověřených, ale takových, které přinášejí něco nového a jsou na vzestupu.

Data jsou aktuální zhruba k 15. březnu 2020.

 

Starci na trůnu

Java, JavaScript, C#…

Úvodem si dovolím úvahu, že staří známí tahouni jako JavaScript, C++ a C# pravděpodobně v příštích 5 až 10 letech nevymizí. Dostali se totiž do bodu, kdy značně prorostli sítí internetu a IT vesmírem. Bylo vytvořeno příliš mnoho webů a aplikací, které na nich stojí, a investováno příliš mnoho peněz do jejich vývoje.

Aplikace psané ve starších jazycích musí někdo udržovat a zvyk je železná košile. Každý z nich má pochopitelně své výhody a nevýhody, ale z hlediska použitelnosti jsou stále spíše srovnatelné. Nový jazyk by musel být natolik lepší, aby přesvědčil významné procento vývojářů i firem ke změně. V tomto sdílím názor například se Stefanem Mischookem.

Je dost možné, že takový jazyk se ještě nezrodil (ale dříve či později to přijde). Dokonce prý juniorní vývojáři preferují starší, prověřené jazyky a ty inovativní plně docení spíše senioři, kteří si museli roky klestit cestu životem pomocí těch starých. Zřejmě více vnímají jejich výhody a vylepšení.

 

Vyzyvatelé

Python a Go

Jestli má momentálně nějaký jazyk potenciál přilákat začínající programátory a zároveň přimět ty zkušené se ho naučit, je to Python. Jde o jazyk relativně starý, který ale chytil druhý dech. Využívá se na analýzu dat, strojové učení, vývoj webových aplikací i jinde.

Podle PYPL indexu je Python (k dnešními datu) na prvním místě z hlediska popularity ve vyhledávání a pokud se podíváte na Google Trends, vidíte, že má vzestupnou tendenci.  Vysokou příčku mu přičítá i TIOBE index – ten zase sleduje na kolika stránkách webu je jazyk použit. Podle výzkumu mezi 7000 vývojáři se ho také v současnosti nejvíce programátorů učí – celých 27%!

Dalším vyzyvatelem je Go programming language ( nesprávně nazývaný Golang ). Také nejde o žádnou novinku, vznikl v roce 2007, ale stojí za ním mocný rodič – Google. Ten používá Go na svém vlastním back-endu. 

Podle webu Hired je Go jazyk, po kterém nejvíce vzrostla poptávka ze strany recruiterů v roce 2019. Go zatím sice nemá oslnivý podíl na webu – v indexu TIOBE je na 10. příčce – ale dle českého průzkumu Itbiz jej aktuálně využívá 18 % respondentů (před rokem to bylo jen 8 %). Dalších 13 % soudí, že by se mohlo jednat o nejvýznamnější jazyk budoucnosti.

 

Zlepšováky

Kotlin, Swift, TypeScript

Vznikla celá řada jazyků, které mají za cíl překonat své předchůdce. A protože mnohým z nich se to celkem daří, můžeme o nich také mluvit jako o programovacích jazycích budoucnosti. Podívejme se na některé z nich.

„Oranžová je nová černá“ a Kotlin je nová Java . V dnešní době je považován za nástupce Javy ve vývoji pro Android a dokonce je s Javou kompatibilní (i když syntaxe je jiná) – kódy se dají spojovat. Vzestup Kotlinu pravděpodobně přispěl ke snížení popularity Javy a má ambice postupně ji vytlačit také ve vývoji aplikací pro podnikové využití.

Swift byl vyvinut společností Apple jako nástupce Objective-C a je prosazován také IBM. Vnikl v roce 2014 a od té doby se rychle stal oblíbeným mezi iOS dvelepery. Apple dlouhodobě staví na své věrné komunitě a iPhony se drží na 3. příčce z hlediska prodeje smartphonů, což z něj dělá jazyk, který nejde tak snadno odbýt. Swift je také open source a má využití i mimo ekosystém Applu – například má podporu Linuxu a využití jako jazyk na straně serveru. Podle výzkumu z ledna 2019 mezi top 100 nejoblíbenějšími mobilními aplikacemi z nich celých 42% využívalo Swift. 

TypeScript, to je JavaScript s výhodami – nástavba JS, která by ho mohla postupně nahradit. Tohle dítě Microsoftu podle aktuálního RedMonk ratingu překonává očekávání a je na vzestupu. (RedMonk rating kombinuje údaje o množství kódu přítomného na GitHubu a četnosti diskuze na Stack Overflow se záměrem odhadnout budoucí trendy v zavádění jazyků)

 

Divoké karty

Clojure, Scala, Elixir, Dart

Pokud se zamýšlíme nad tím, jak budou programovací jazyky vypadat v budoucnosti, nesmíme pominout funkcionální programování. Přestože je rozšířené v akademickém světě a používá se například ve výzkumu AI a nových idejí, žádný funkcionální jazyk ještě nedosáhl masového komerčního využití. Nejde o nový koncept, funkcionální programování je s námi už hezkou řádku let. Nyní to ale vypadá, že by pro něj mohl konečně dozrát čas a někteří mu prorokují, že se stane novým standardem, jako je dnes OOP.

Programovací jazyky, které využívají funkcionální programování a mají potenciál zamíchat statusem quo, jsou například Scalla, Clojure nebo Elixir.

Podle webu Hired.com je Scala druhý jazyk, po kterém nejvíce vzrostla poptávka v roce 2019. To potvrzuje i Codingame , kde se Scala dostala desítce jazyků, které u kandidátů nejvíce hledají recruiteři. Zároveň ji ovládá podstatně méně lidí, než kolik recruiteři hledají.  

Elixiru a Clojure  nejsou data tak letos tak nakloněna, ale umístili se vysoko mezi nejvíce ‚milovanými‘ jazyky podle StackOverflow, na 7. a 8. příčce, a popularita u vývojářů by mohla mít vliv na jejich pozdější adaptaci.

 

A nakonec, ne však poslední, procedurální jazyk Dart. Dart v minulém roce všechny překvapil svým rychlým nárůstem popularity. Ať už se podíváte na RedMonk nebo aktuální PYPL Index, všichni zaznamenali větší zájem o Dart. Zatím se sice nedostal ani do první 20. v žebříčcích jazyků, ale v minulém roce zaznamenal nárůst na GitHubu o 532%.

 

Hledáte nové pracovní příležitosti? Podívejte se na naše aktuální pozice.

www.gitisit.cz