GIT Consult

Úřad práce – k čemu dnes slouží

Úřad práce – k čemu dnes slouží

 

Úřad práce, je dnes tak trochu mystická instituce. Většina těch, kteří s ním nemají zkušenost, mají následující představu: Když přijdu o práci, musím se zaregistrovat na úřadu práce, tam mi pomohou vyplnit potřebné papíry, domluví mi pohovory na pozice, které si vyberu a pomohou mi připravit se na ně. Vysvětlí mi, jaké mám možnosti na pracovním trhu, a stát mi poskytne podporu v období, kdy ji budu potřebovat.

Zní to hezky, realita se dnes ale liší. V čem vám na úřadu práce poradí a v čem už ne? Je vůbec výhodné se registrovat, co za nepříjemnosti nebo výhody mi to může přinést? Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět v následujícím textu. 

 

K čemu se registrace na úřadu práce hodí

V první řadě je nutno říci, že registrace na úřad práce není povinná, ale dobrovolná. V přídě, že se rozhodnete neregistrovat, vznikají vám určité povinnosti a mezi nimi je platit zdravotní pojištění, které běžně platíte ze své mzdy (a částečně jej hradí zaměstnavatel). Proto hlavním důvodem, proč se většina nezaměstnaných v ČR registruje na úřad práce je především to, že v období registrace za vás platí zdravotní pojištění stát. A tato částka může přesahovat i 2000 Kč měsíčně.

Dalším důležitým faktorem je poskytování podpory v nezaměstnanosti, která je vyplácena v období 5-11 měsíců, podle vašeho věku. Výše podpory se pak určuje z čistého měsíčního výdělku. Pozor pokud odejdete ze zaměstnání tzv. dohodou, nebo z vlastní vůle, máte nárok pouze na 45 % tohoto čistého příjmu. Pokud dostáváte odstupné, nemáte nárok na žádnou podporu v tomto období. Důležité je také vědět, že pokud vám období podpory v nezaměstnanosti skončí, budete nadále dostávat životní nebo existenční minimum.

Doba, kdy jste přihlášení na úřadu práce, se vám započítává do důchodu. Nebudete tak muset pracovat více let. 

Mimo to, pokud chcete změnit svou kvalifikaci, může vám úřad práce poskytnout potřebné finance. Většina úřadů nabízí své vlastní kurzy nebo si můžete kurz rekvalifikace sami najít. Pak ale záleží na schválení úředníka a ne vždy tuto informaci dostanete včas. Může se tak stát, že si drahý kurz zaplatíte, spoléháte na finance z úřadu a poté dostanete negativní vyjádření.

Jak vidíte, důvody proč se registrovat, jsou poměrně jasné a výhodné. Přesto existují i určitá negativa.

 

V čem vám úřad práce nepomůže

Úředník není personalista, neumí vám poradit s životopisem, nedostanete od něj rady pro hledání práce ani slova podpory či útěchy, tedy alespoň většinou. Úředník vás může poslat na kurz, kde se tyto věci naučíte. Úředník je zde především kvůli registraci a kontrole razítek. Určitě se najdou i výjimky, ti kdo jsou usměvaví, ochotní a poradí. Nicméně faktem zůstává, že těch, kdo našli práci díky úřadu práce je naprosté minimum a vaší povinností je zároveň hledat pracovní místa i mimo tento úřad. Dech beroucí nabídky tak nečekejte.

Vše co se týká úřadu práce, musíte vyřizovat osobně, nikdy elektronicky. Zde ještě o modernizaci státní správy nikdo neslyšel. Čeká vás tak řada schůzek, na které se musíte dostavit, osobně předáte všechna potvrzení, necháte se zhodnotit a zase poběžíte domů. A nezapomeňte, že na každý pohovor a každou vaši aktivitu potřebujete potvrzení.

Pokud vám úředník „najde“ práci, nesmíte ji odmítnout. A to i v případě, že je mzdově extrémně podhodnocená, vaše kvalifikace je několikanásobně vyšší, je v nepřiměřené dojezdové vzdálenosti a podobně. Odmítnout můžete pouze ze závažných důvodů. Pokud vás úřadem doporučená firma na takovou práci vybere, nesmíte zaměstnání odmítnout ani odejít ve zkušební době. V takovém případě vám hrozí vyřazení z evidence.

A když jsme u vyřazení z evidence, to vám zjevně hrozí téměř za vše. Pokud se nedostavíte na schůzku, nedonesete dostatečný počet razítek za pohovory (ty vám ale přitom nikdo nemusí vydávat), nebo pokud odmítnete práci, která pro vás není zajímavá. Toto vyřazení vám hrozí i v případě, že nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Další žádost o registraci si pak můžete podat až 6 měsíců po vyřazení.

 

Existuje mnoho důvodů, proč se registrovat na úřadu práce, neočekávejte však, že budete sedět doma a z úřadu vám budou chodit kvalitní nabídky na práci. Budete se muset pořádně ohánět, abyste splnili všechna pravidla úřadu. Pokud tedy máte práci zajištěnou a jen si chcete vzít delší „dovolenou“ před nástupem do nového zaměstnání, pravděpodobně si bez registrace ušetříte spousty nervů.

 

Zajímají vás další naše aktivity? Sledujte naše sociální sítě!

GIT facebook účet       GIT linkedin účet       GIT twitter účet

 

Hledáte nové pracovní příležitosti? Podívejte se na naše aktuální pozice?

www.gitisit.cz